Klauzula informacyjna - przetwarzanie danych osobowych

Druki do pobrania

  • Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania - obywatel polski
    304 KB
  • Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania - cudzoziemiec
    306 KB

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania


Pamiętaj, że możesz być ujęty tylko w stałym obwodzie głosowania tylko pod jednym adresem - dlatego zostaniesz wykreślony z obwodu głosowania pod dotychczasowym adresem.


WYMAGANE DOKUMENTY DO ZAŁATWIENIA SPRAWY

•    dokument tożsamości (dowód osobisty, mDowód, paszport);
•    wniosek u ujęcie w stałym obwodzie głosowania - pobierz go i wypełnij, a następnie wydrukuj. Jeżeli nie możesz go wydrukować, wypełnisz go u nas (adres znajdziesz poniżej).


OPŁATY


Nie podlega

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW


Wniosek możesz złożyć:
•    osobiście - Urząd Stanu Cywilnego w Siemyślu, ul. Kołobrzeska 14, 78-123 Siemyśl.
•    za pośrednictwem Poczty;
•    przez Internet - jeśli masz Podpis Zaufany (Profil Zaufany), podpis osobisty, albo kwalifikowany podpis elektroniczny.
Link do usługi na stronie gov.pl

KOMÓRKA ODPOWIEDZIALNA - OSOBY DO KONTAKTU

Urząd Stanu Cywilnego (USC) - pokój nr 117, telefon 943 585 311 lub 943 588 013
- Monika Dobrowolska - Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Decyzja o ujęciu lub o odmowie ujęcia w stałym obwodzie głosowania zostanie wydana w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. Możesz odebrać ją osobiście lub zostanie wysłana pod adres zamieszkania wskazany we wniosku.

TRYB ODWOŁAWCZY

Od decyzji w sprawie odmowy ujęcia w stałym obwodzie głosowania przysługuje prawo wniesienia skargi do właściwego miejscowo sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem wójta w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji. Wójt przekazuje sądowi niezwłocznie skargę wraz z decyzją i aktami sprawy. Wójt może też niezwłocznie zmienić albo uchylić swoją decyzję, jeżeli uzna skargę w całości za zasadną. Sąd rozpoznaje skargę, w postępowaniu nieprocesowym, w terminie 3 dni od dnia jej doręczenia. Odpis postanowienia sądu doręcza się osobie, która wniosła skargę, oraz wójtowi. Od postanowienia sądu nie przysługuje środek prawny.

PODSTAWA PRAWNA

- art. 19, art. 19a, art. 20 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277, z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2023 r. w sprawie wzorów wniosków o ujęcie w obwodzie głosowania, skreślenie wyborcy z Centralnego Rejestru Wyborców, zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu ewidencjonowania zaświadczeń o prawie do głosowania (Dz. U. poz. 1495)

DODATKOWE INFORMACJE

Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje Ci możliwość głosowania w miejscu Twojego zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów, nie jest wpisem jednorazowym (skutkuje na każe kolejne wybory/referenda).
Wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania można składać przez cały rok, najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania - w godzinach pracy Urzędu.
Możesz zostać ujęty w stałym obwodzie głosowania w Gminie Siemyśl, jeżeli:
1) masz polskie obywatelstwo;
2) będziesz głosować w Polsce;
3) możesz głosować, czyli:
    - w dniu wyborów masz ukończone 18 lat,
    - masz prawo wybierania (czynne prawo wyborcze).
Masz czynne prawo wyborcze, jeśli:
- masz ukończone 18 lat,
- sąd ani Trybunał Stanu nie orzekły, że pozbawiają cię praw wyborczych,
- nie ubezwłasnowolniono cię.
4) mieszkasz na stałe w Gminie Siemyśl, a nie jesteś zameldowany tu na pobyt stały;
5) przebywasz na stałe w Gminie Siemyśl, ale nigdzie nie zamieszkujesz (jesteś bezdomny);
6) mieszkasz na stałe w Gminie Siemyśl, ale pod innym adresem niż jesteś zameldowany na pobyt stały;
7) jesteś obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a nie jesteś obywatelem polskim i mieszkasz na stałe w Gminie Siemyśl.


Decyzję o ujęciu w stałym obwodzie głosowania uzyskasz wtedy, kiedy ustalimy, że mieszkasz na stałe pod określonym adresem w Gminie Siemyśl. W tym celu możemy Cię poprosić o pokazanie, dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi np. akt notarialny, umowa najmu mieszkania, oświadczenie właściciela lub najemcy mieszkania, w którym mieszkasz oraz innych dokumentów potwierdzających Twoje związki z Gminą Siemyśl np. umowa o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu lub oświadczenia z organizacji społecznych, stowarzyszeń itp.